:: دوره 9، شماره 36 - ( فصلنامه سیاست های مالی و اقتصادی 1400 ) ::
جلد 9 شماره 36 صفحات 179-159 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل تأثیر مالیات بر حقوق بر توزیع درآمد با استفاده از روش خود رگرسیونی با وقفه‌های توزیعی(ARDL) (مطالعه موردی استان تهران)
علی فکور*، ویدا ورهرامی، محدرضا طاهری پور
دانشگاه اصفهان
چکیده:   (1716 مشاهده)
توزیع درآمد و تلاش در راستای بهبود آن، یکی از مهم ترین مسائلی است که دولت ها با آن مواجه هستند. توزیع درآمد از عوامل مهمی تاثیر می پذیرد. عدالت اقتصادی و توزیع عادلانه درآمد، در کنار موضوعات مهمی مانند رشد و توسعه اقتصادی، کاهش تورم و بیکاری، همیشه مورد توجه اقتصاددانان بوده است. توزیع عادلانه درآمد و کاهش نابرابری درآمد در جامعه و شناسایی عوامل مؤثر بر نابرابری درآمد برای ایجاد خط‌مشی صحیح ضروری و آشکار است. هدف این مقاله بررسی تأثیر مالیات بر توزیع درآمد در استان تهران است. با توجه به جامعیت استان تهران به عنوان پایتخت کشور و از آنجا که طبق آمار در سال 1399 حدود 49 درصد از کل درآمدهای مالیاتی کشور را این استان تامین می کند. از این لحاظ بررسی این استان از اهمیت ویژه ای در تحلیل تاثیر سیاست های مالی (مالیات بر درآمد) بر توزیع درآمد دارد. در این راستا، برای بررسی وجود رابطه بلندمدت بین متغیرها و برآورد ضرایب مربوط به مدل‌های اصلاح بلندمدت و اصلاح خطا برای نابرابری درآمد از سال 1380 تا 1399، از روش خود رگرسیونی با وقفه‌های توزیعی (ARDL) استفاده شده است که رابطه بلندمدت بین متغیرها را نشان می‌دهد و نتایج حاکی از آن است که افزایش درآمد از طریق مالیات بر درآمد منجر به کاهش نابرابری درآمد می‌شود.
واژه‌های کلیدی: توزیع درآمد، ضریب جینی، مالیات بر درآمد، ARDL
متن کامل [PDF 1119 kb]   (135 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/19 | پذیرش: 1400/12/29 | انتشار: 1400/12/29XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 36 - ( فصلنامه سیاست های مالی و اقتصادی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها